Schröder i Gjermanisë bën thirrje për armëpushim të mundshëm në Ukrainë, thotë se u takua sërish me Putinin

Ish-kancelari gjerman me lidhje të ngushta dhe të diskutueshme me Rusinë, Gerhard Schröder, beson se një marrëveshje për eksportin e grurit mund të çojë në bisedime për armëpushim.

Ish-kancelari gjerman tha se javën e kaluar ishte në Moskë për bisedime me presidentin Vladimir Putin.

Ai i tha revistës Stern dhe transmetuesit RTL/ntv se besonte që marrëveshja e fundit e ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia për të lejuar eksportet e grurit ukrainas të largohen nga Deti i Zi mund të bëhet hapi i parë drejt bisedimeve për një armëpushim – edhe pse asnjë nga fraksionet ndërluftuese nuk e kanë treguar këtë.

Një ditë pas nënshkrimit të marrëveshjes, raketat ruse goditën portin e Odesa-s dhe javën e kaluar manjati ukrainas i agrobiznesit Oleksiy Vadatursky u vra në një sulm në shtëpinë e tij pranë Mykolaiv.

“Lajmi i mirë është se Kremlini dëshiron një zgjidhje të negociuar”, tha Schröder në intervistë. Kremlini gjithashtu konfirmoi më vonë vizitën e Schröder.

Schröder madje la të kuptohet për formën ose kushtet e mundshme të një armëpushimi të tillë, ndonëse ai që ndryshon në mënyrë të konsiderueshme nga pritshmëritë e deklaruara të qeverisë në Kiev për rikuperimin e kufijve të tij origjinalë post-sovjetikë.

“Ideja se presidenti ukrainas Zelenskyy do të jetë në gjendje të rimarrë ushtarakisht Krimenë është thjesht e rreme”, tha Schröder për territorin e aneksuar nga Rusia në 2014, pas përmbysjes së një qeverie të zgjedhur në Kiev në një kryengritje popullore.

Kur bëhej fjalë për zonat e kontestuara aktualisht në Donbas, Schröder akuzoi Ukrainën për dështimin në respektimin e kushteve të Marrëveshjeve të Minskut të dështuara në dukje dhe tha se ai besonte se mënyra më e mirë për paqen në rajon do të ishte “një zgjidhje përgjatë linjave” të modelit të kantonit zviceran”. Zvicra është e ndarë në 26 kantone ose provinca gjysmë autonome.

Gerhard Schröder – ish-kancelar në bordet e kompanive ruse të energjisë

Schröder, një socialdemokrat dhe kancelar gjerman nga viti 1998 deri në 2005, ka rifituar famë moderne nëpërmjet pozicioneve të tij të diskutueshme në bordet e kompanive shtetërore ruse të energjisë. Ai kryeson bordin e kompanisë së gazsjellësit Nord Stream.

Ai la postin e tij në bordin e Rosneft, pas disa muajsh presioni, në maj.

Lajmet Schröder i Gjermanisë bën thirrje për armëpushim të mundshëm në Ukrainë, thotë se u takua sërish me Putinin >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!