Vrasja e liderit të Al-Kaedës, ShBA: S’ka nevojë për test ADN-je, vdekjen na e konfirmuan burimet e shumta

Shtetet e Bashkuara nuk kanë konfirmim të ADN-së për vdekjen e liderit të Al-Kaedës, Ayman al-Zawahiri në Kabul, por e kanë verifikuar identitetin e tij përmes “shumë” burimeve të tjera, tha Shtëpia e Bardhë.

Al-Zawahiri, një nga organizatorët e sulmeve të 11 shtatorit, u vra në një sulm me dron amerikan në një shtëpi në kryeqytetin afgan, ku ai ishte fshehur me familjen e tij, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Udhëheqësi egjiptian i terrorizmit po qëndronte në ballkonin e një vile të dielën në mëngjes kur u sulmua nga dy raketa nga një dron.

Koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për komunikimet strategjike, John Kirby, tha se zyrtarët amerikanë nuk kishin konfirmim të ADN-së për vdekjen e tij.

“Sinqerisht, bazuar në burime dhe metoda të shumta nga të cilat kemi mbledhur informacion, nuk na nevojitet”.

Ai tha në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë se autoritetet amerikane kishin “prova vizuale dhe prova të mbledhura përmes mjeteve të tjera”.

Ai u vëzhgua për disa muaj dhe mënyra e jetesës së tij u regjistrua. Ai nuk doli kurrë nga shtëpia, por kaloi kohë në një ballkon ku më në fund u vra.

Më 25 korrik, një propozim i detajuar i ishte paraqitur presidentit amerikan, Joe Biden, i cili, tha zyrtari i administratës, kërkoi “interes të nivelit të lartë” për shkak të fokusit në marrjen e “çdo hapi… për të minimizuar viktimat civile”.

Lajmet Vrasja e liderit të Al-Kaedës, ShBA: S’ka nevojë për test ADN-je, vdekjen na e konfirmuan burimet e shumta >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!