Raporti për zhvillimet e fundit luftarake në Ukrainë

Forcat ruse ka të ngjarë të përdorin termocentralin bërthamor të Ukrainës në Zaporizhzhia (NPP) në Enerhodar për të nxitur frikën perëndimore për një katastrofë bërthamore në Ukrainë, duke u përpjekur në këtë mënyrë të degradojnë vullnetin e fuqive perëndimore për të ofruar mbështetje ushtarake për një kundërofensivë ukrainase.

Forcat ruse ka të ngjarë që vet kanë vënë zjarrin në kompleksin e burgut që mbante të burgosurit ukrainas në rajonin e okupuar të Donetskut, por fajësoi Ukrainën për një sulm të supozuar duke përdorur pajisje ushtarake të furnizuara nga Perëndimi, me shpresë që të rrisë hezitimin e SHBA-së për të vazhduar ofrimin e armëve HIMARS ushtrisë ukrainase.

Moska do të vazhdojë përpjekjet për të zhvilluar edhe më shumë marrëdhëniet  me Teheranin me qëllim që të sigurojë dronët për përdorim në Ukrainë.

Forcat ruse kryen një sulm të kufizuar tokësor në veriperëndim të Slovyanskut dhe vazhduan përpjekjet për të avancuar në Bakhmut nga verilindja, lindja dhe juglindja. Ata po i japin përparësi sulmeve frontale në Avdiivka, gjersa nuk arritën të fitojnë terren në Pisky.

Rusët po ashtu thuhet se po formojnë një grup sulmi për të parandaluar kundërsulmet e Ukrainës në veri të rajonit Kherson ose edhe të kundërsulmojnë forcat ukrainase të cilat ditëve të fundit kanë çliruar disa dhjetëra vendbanime në këtë rajon.

Lajmet Raporti për zhvillimet e fundit luftarake në Ukrainë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!