Humbi 180 milionë euro në bitcoin, shpreson që Inteligjenca Artificiale dhe qentë robotë do ta ndihmojnë të gjejë paratë virtuale

Një inxhinier kompjuteri, i cili aksidentalisht hodhi një hard-disk që përmbante bitcoin me vlerë rreth 180 milionë euro, planifikon të përdorë inteligjencën artificiale për të kërkuar nëpër mijëra ton deponi.

James Howells hodhi pajisjen nga një laptop i vjetër që përmbante 8,000 bitcoin në vitin 2013 gjatë një pastrimi zyre dhe tani beson se ai gjendet në një vendgrumbullim mbeturinash në Newport, në Uellsin jugor.

Këshilli i ka mohuar më parë kërkesat e përsëritura të 37-vjeçarit për të kërkuar vendin për shkak të shqetësimeve mjedisore, por ai ka krijuar një skemë të teknologjisë për të gjetur asetet dixhitale.

Propozimi i tij i ri do të përdorte teknologjinë e inteligjencës artificiale për të operuar “një krah mekanik” që do të filtronte mbeturinat, përpara se të trajtoheshin me dorë në një objekt që shfaqet pranë vendit të deponisë.

Sipas planeve ai do të punësojë një numër ekspertësh – përfshirë edhe të mjedisit, dhe ndërkohë që kërkimi është në vazhdim do të punësojë qen robotë si siguri, në mënyrë që askush tjetër të mos mund të përpiqet të vjedhë hard-diskun.

Howells beson se kërkimi do të zgjasë rreth nëntë deri në 12 muaj, megjithatë, edhe nëse ai merr leje nga këshilli, nuk ka asnjë garanci se një kërkim i tillë do të jetë i suksesshëm ose që bitcoin-ët që ai ka nxjerrë gjatë gjithë atyre viteve më parë do të rikuperohen nga hard disku.

Por nëse janë, ai është zotuar se do t’i përdorë paratë për të ndihmuar komunitetin e Newport-it dhe për të investuar në një numër projektesh. /Rahoveci.INFO/

Lajmet Humbi 180 milionë euro në bitcoin, shpreson që Inteligjenca Artificiale dhe qentë robotë do ta ndihmojnë të gjejë paratë virtuale >> Rahoveci.INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!