Guvernatorja e Nju-Jorkut: Rushdie është gjallë dhe po e merr kujdesin që i nevojitet

Guvernatorja e Nju-Jorkut, Kathy Hochul, u tha gazetarëve të premten se Rushdie është “gjallë” dhe “duke marrë kujdesin që i nevojitet”. Ajo theksoi se një ushtarak “u ngrit në këmbë dhe ia shpëtoi jetën dhe e mbrojti atë, si dhe moderatorin që gjithashtu u sulmua”.

“Këtu është një person që ka kaluar dekada duke ia thënë të vërtetën pushtetit”, tha guvernatorja për shkrimtarin Rushdie. “Dikush që ka qenë atje pa frikë, pavarësisht kërcënimeve që e kanë ndjekur gjatë gjithë jetës së tij”

Rushdie po prezantohej rreth orës 10:45 të mëngjesit kur ndodhi sulmi, sipas një dëshmitari, i cili tha se dëgjoi britma nga audienca. Ai tha se një burrë me një këmishë të zezë dukej se po e “grushtonte” autorin. Dëshmitari, i cili ishte disa metra larg skenës, nuk e dëgjoi sulmuesin të thoshte gjë apo nëse kishte ndonjë armë.

Disa njerëz në audiencë vrapuan për të ofruar ndihmë, ndërsa të tjerët shkuan pas sulmuesit, tha dëshmitari.

Një tjetër dëshmitar i tha CNN-it se nuk kishte kontrolle sigurie apo detektorë metali në ngjarje. Dëshmitari nuk u identifikua sepse u shpreh i shqetësuar për sigurinë e tij personale.

Ai shtoi se sulmuesi “eci shpejt” në një rresht dhe u hodh në skenë, duke iu afruar autorit dhe “duke e goditur me dorën e tij në mënyrë të përsëritur”.

Një dëshmitare e tretë, një banore për një kohë të gjatë në Chautauqua, e cila kërkoi të mos identifikohej, tregoi se pa një trazirë në skenë dhe një burrë që bëri rreth shtatë deri në 10 lëvizje me thikë në drejtim të autorit, i cili ishte në një pozicion gjysmë në këmbë. Ajo tha se u largua nga amfiteatri “duke u tundur si gjethe” nga frika.

Lajmet Guvernatorja e Nju-Jorkut: Rushdie është gjallë dhe po e merr kujdesin që i nevojitet >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!