Anija e parë me grurë ukrainas ankorohet në Turqi

Anija e parë që transportonte grurë ukrainas që do të eksportohej sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga OKB, ka mbërritur në Stamboll, sipas Qendrës së Përbashkët të Koordinimit me bazë në qytetin turk.

Anija është e para që transporton grurë nga Ukraina përmes Detit të Zi që nga pushtimi i Rusisë. Sormovsky ishte ngarkuar me 3050 ton grurë dhe ishte larguar nga porti ukrainas i Chornomorsk të premten.

Anija u pa duke kaluar ngushticën e Bosforit dhe duke u ankoruar atje, në pritje të inspektimit.

Ishte dërgesa e parë e grurit nga Ukraina, e cila, së bashku me Rusinë, përbënte gati një të tretën e eksporteve globale të grurit përpara pushtimit të Ukrainës nga Rusia në shkurt.

Lajmet Anija e parë me grurë ukrainas ankorohet në Turqi >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!