Tre persona mund të dënohen me vdekje në gjykatën e mbështetur nga Rusia

Një gjykatë separatiste e mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore ka akuzuar pesë shtetas të huaj si mercenarë.

John Harding, nga Mbretëria e Bashkuar, Vjekoslav Prebeg, nga Kroacia dhe shtetasi suedez, Mathias Gustafsson u kapën në Mariupol.

Sipas mediave ruse, të gjithë përballen me një dënim të mundshëm me vdekje sipas ligjeve të Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut.

Dy britanikë të tjerë, Dylan Healy dhe Andrew Hill, u akuzuan gjithashtu, por nuk mund të përballen me ekzekutimin.

Të pesë u deklaruan të pafajshëm për akuzën dhe gjyqi do të rifillojë në fillim të tetorit.

Në qershor, autoritetet e Donetskut dënuan me vdekje dy britanikë dhe një qytetar maroken me akuzën e tentativës për të marrë pushtetin me forcë dhe si mercenarë.

Lajmet Tre persona mund të dënohen me vdekje në gjykatën e mbështetur nga Rusia >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!