Kryeministrja e re britanike vendos aleatë në rolet kryesore të kabinetit

Liz Truss ka shpërblyer aleatët e saj kryesorë me poste të larta në një riorganizim të madh, disa orë pasi pasoi Boris Johnson si kryeministre e Britanisë.

Kwasi Kwarteng bëhet kancelar, James Cleverly bëhet sekretar i jashtëm dhe Suella Braverman zëvendëson Priti Patel si sekretar i brendshëm.

Një nga miqtë më të ngushtë të Truss, Therese Coffey, emërohet si sekretare e shëndetësisë dhe zëvendëskryeministre.

Kabineti i saj i ri do të mblidhet përpara pyetjeve të para të kryeministrit më vonë.

Asnjë nga ata që e mbështetën rivalin e saj të mposhtur, Rishi Sunak, nuk do të mbetet në kabinetin e saj të plotë, me Dominic Raab, Grant Shapps, George Eustice dhe Steve Barclay që të gjithë do të kthehen në stol.

Por sekretari i shtypit i Truss tha se ndryshimet do të “unifikonin” Partinë Konservatore dhe vuri në dukje rolet e larta për pesë nga rivalët e saj drejtues: Suella Braverman, Tom Tugendhat si ministër i Sigurisë, Kemi Badenoch si sekretare tregtie, Penny Mordaunt si udhëheqëse e Commons.

Për herë të parë, asnjë nga katër “zyrat e mëdha të shtetit” – kryeministri, kancelari, sekretari i brendshëm dhe sekretari i jashtëm – nuk mbahet nga një burrë i bardhë.

Ndërkohë, kryeministrja e re bëri thirrjen e saj të parë me një lider të huaj, duke u zotuar për mbështetjen e vazhdueshme të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën në një telefonatë me presidentin Volodymyr Zelensky.

Truss ishte gjithashtu “e kënaqur” që pranoi një ftesë për të vizituar Ukrainën.

Ajo foli më vonë me Presidentin e ShBA-së Joe Biden, ku dyshja diskutuan rëndësinë e arritjes së një marrëveshjeje me BE-në nga Mbretëria e Bashkuar mbi rregullat e tregtimit pas Brexit në Irlandën e Veriut.

Truss u emërua kryeministrja e 56-të e Mbretërisë së Bashkuar nga Mbretëresha, në një ceremoni në Balmoral, të martën.

 

Lajmet Kryeministrja e re britanike vendos aleatë në rolet kryesore të kabinetit >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!