Sot shënohet Dita Ndërkombëtare Kundër Dhunës

2 tetori shënon Ditën Ndërkombëtare Kundër Dhunës.

Kjo datë përkon me datëlindjen e Mahatma Gandhit, liderit të lëvizjes për pavarësinë e Indisë dhe pionierit të filozofisë dhe strategjisë kundër dhunës.

Sipas rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të datës 15 qershor 2007, e cila vendosi përkujtimin, kjo ditë përhap mesazhin kundër dhunës, duke përfshirë edukimin dhe ndërgjegjësimin publik.

Rezoluta ripohon “relevancën universale të parimit të mos dhunës” dhe dëshirën “për të siguruar një kulturë paqeje, tolerance, mirëkuptimi dhe kundër dhunës”.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!